Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Województwa Świętokrzyskiego

świętokrzyskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

WIZYTA STUDYJNA NA MAZURACH W RAMACH DZIEDZICTWA KULINARNEGO

28.06.2010

22-24 czerwca miała miejsce wizyta studyjna zorganizowana przez Sekretariat Regionalny KSOW w Kielcach, dla członków sieci Dziedzictwo Kulinarne-Świętokrzyskie i instytucji powiązanych w Województwie Warmińsko-Mazurskim. W czasie wizyty odwiedziliśmy: Zajazd Jagiełek w Olsztynku, Restaurację Staromiejską w Olsztynie, Hotel Hierman w Wójtowie, Gospodarstwo Mazurskie Smaki w Marcinkowie, Karczmę Stary Młyn w Upałtach, Eko-Piekarnię w Wydminach, Okręgową Spółdzielnię Mleczarską  w Olecku, Hotel Rydzewski w Ełku, Firmę Gościniec w Głodowie, Zajazd Tusinek w Rozogach. W wymianie doświadczeń wzięło udział 30 członków i kandydatów Sieci tj. restauratorów, hotelarzy, piekarzy, właścicieli gospodarstw agroturystycznych.

Pojawienie się masowej produkcji żywności skoncentrowanej w rękach zagranicznych koncernów i rozwój wielkich sklepów doprowadziły w ostatnich czasach do obniżenia, jakości produktów spożywczych i do upadku wielu gospodarstw rolnych i małych przedsiębiorstw produkujących żywność wysokiej jakości. Od niedawna jednak jakość zaczyna odgrywać większą rolę dla konsumenta niż cena. Zaczyna się także zmieniać znaczenie wyrażenia „wysoka jakość” w odniesieniu do żywności. Coraz częściej wiąże się ona z pojęciami takimi jak: „naturalne”, „lokalne”, „tradycyjne”, „regionalne” czy „ekologiczne”. Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK) identyfikuje się i prowadzi działania mające na celu rozwój rynku żywnością wysokiej jakości w takim właśnie rozumieniu. Wykorzystując wzrastające zainteresowanie konsumentów regionalną żywnością, kulinarnymi tradycjami i lokalną produkcją, założyciele Sieci – przedstawiciele władz lokalnych Południowo-Wschodniej Skanii w Szwecji i wyspy Bornholm w Danii – postanowili uchronić przed ruiną tamtejszych rolników i małych producentów żywności. Zaczęli oni promować tzw. turystykę kulinarną. Aby ułatwić konsumentom i turystom odnajdywanie regionalnych przysmaków produkowanych przez lokalnych rolników i drobne przedsiębiorstwa, opracowano specjalny znak – białą czapkę kucharza z nożem i widelcem po bokach na niebieskim tle, z napisem „Dziedzictwo Kulinarne” i nazwą regionu. Znak ten wskazuje drogę turystom już od 15 lat i jest rozpoznawany już w ponad 20 regionach Europy, wśród których znajduje się także Województwo Świętokrzyskie. Jesteśmy regionem członkowskim Sieci od 17 lutego 2010 r. W jej ramach Urząd Marszałkowski rozpoczął tworzenie sieci regionalnej o nazwie Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie oraz promowanie lokalnej żywności. Obecnie do sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie należą 23 podmioty, a kolejne już deklarują chęć przyłączenia się do tej inicjatywy. Wśród nich są gospodarstwa rolne, rybackie i agroturystyczne, producenci żywności tradycyjnej, regionalnej i ekologicznej, a także restauracje serwujące potrawy nie tylko tradycyjne i regionalne, ale i te innowacyjne oparte na lokalnych surowcach. Ogólnie ideę naszej Sieci można sprowadzić do krótkiego hasła: „Smacznie, zdrowo, regionalnie”.

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009