Tłumy na Hubertusie Świętokrzyskim
Już po raz ósmy w Świętokrzyskiem obchodzono święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Dla uczestników imprezy, która odbyła się 5 października na Stadionie Leśnym w Kielcach, przygotowano mnóstwo atrakcji m.in. pokazy sokolnicze, prezentację Kieleckiego Szwadronu Kawalerii oraz tradycyjną gonitwę za lisem. Przedsięwzięcie współorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Obchody Hubertusa Świętokrzyskiego rozpoczęły się od mszy świętej w kieleckiej Katedrze. Po nabożeństwie uformowano korowód myśliwych z udziałem 43 Pocztów Sztandarowych, Bractwa Kurkowego, sokolników i kawalerzystów, który ulicami miasta przeszedł na Stadion Leśny. Tam odbyła się główna część imprezy.
W trzech odsłonach jazdy konnej zaprezentował się Kielecki Szwadron Kawalerii. Jeźdźcy pokazali mini turniej rycerski, potyczkę na kopie, pokazy konnego władania szablą i lancą. Dużym zainteresowaniem cieszył się także występ wabiarzy - myśliwych, którzy potrafią nawoływać zwierzynę a także pokazy sokolnicze, czyli pokazy lotów ptaków. Kulminacyjnym punktem imprezy była pogoń za lisem, w której wystąpiło 15 koni z jeźdźcami.
Organizatorzy zadbali również o artystyczną oprawę Hubertusa. Młodzież i uczniowie Studia Teatralnego LS przedstawili inscenizację „Pana Tadeusz”, a Zespół Pieśni i Tańca Kielce oraz Zespół Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech” ze Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski działający w Wojewódzkim Domu Kultury zaprezentowali obrazek „Od ziarenka do bochenka”.
Podczas imprezy można było także skosztować przysmaków kuchni myśliwskiej – żurku myśliwskiego oraz dziczyzny. Nie zabrakło również świętokrzyskich specjałów. Oferowali je producenci należący do sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie a także gospodarstwa agroturystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich. W Alei Twórców Ludowych można było natomiast zobaczyć i zakupić rękodzieło artystyczne, obrazy, biżuterię, rzeźby i wyroby tkackie.
Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim przedsięwzięcie zorganizował Polski Związek Łowiecki Okręg Kielce, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.