Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Województwa Świętokrzyskiego

świętokrzyskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Święto Kwitnącej Wiśni ‘NOWE 2012’

01.05.2012

Organizatorami VIII Wojewódzkiego Święta Kwitnącej Wiśni ‘NOWE 2012’, zorganizowanego w dniu 29 kwietnia 2012 roku w Nowem, gmina Ożarów, była Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw NADWIŚLANKA w Ożarowie i Burmistrz Ożarowa.

         Celem towarzyszącej konferencji było podsumowanie osiągnięć związanych z utworzeniem bazy logistycznej Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw NADWIŚLANKA w Ożarowie, prezentacja procedur i korzyści wynikających z certyfikacji produktu oraz możliwości rozszerzania produkcji certyfikowanej. W związku z tym, że baza uprawy tej wiśni jest skoncentrowana na obszarze ze specyficznym podglebiem, prezentowane były zagadnienia technologiczne zmierzające do doskonalenia jakości pozyskiwanych owoców. Ponadto prezentowane były maszyny i urządzenia usprawniające zbiór, zakupione przez Spółdzielnię  i producentów przy wsparciu PROW. 

       Konferencję wiśniową otworzył Burmistrz Ożarowa, który powitał uczestników i przekazał głos prowadzącemu Januszowi Suszynie. Prowadzący przypomniał historię organizacji Święta, problematykę poruszaną i zagadnienia które wymagają poznania i przybliżenia producentom.  Szczególnie powitał prof. dr hab. Stanisław Wocióra, pod opieką którego Henryk Warsiński ze Słupi Nadbrzeżnej Kolonii w ramach pracy magisterskiej dokonał pierwszego opisu biologii „wiśni Nadwiślanki”.

       Po przedstawieniu programu konferencji, Janusz Suszyna przybliżył ponad 100. letnią historię regionalnej sokówki w wystąpieniu pt. „Od wiśni ze Słupi Nadbrzeżnej do wiśniowego gaju z Wiśni Nadwiślanki”. Wystąpienie oparł o zebrane dowody i odwołał się do świadków wydarzeń sprzed lat, które były przedmiotem autoryzowanego wniosku o Chroniona Nazwę Pochodzenia do Komisji Europejskiej w ramach systemów jakości żywności.

       Następnie Robert Świstak w wystąpieniu „Jak powstała baza logistyczna producentów wiśni z udziałem PROW”, zaprezentował inicjatywę producentów z 2005 roku, która doprowadziła do założenia Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw NADWIŚLANKA w Ożarowie, uznania w 2006 roku grupy jako wstępnie uznanej organizacji producentów oraz wypromowaniem owoców wiśni jako produkt tradycyjny a następnie jako Chronionej Nazwy Pochodzenia. Ponadto przybliżył zakres zrealizowanych inwestycji w okresie wstępnego uznania realizowanych z udziałem funduszy PROW poprzez ARiMR. Zauważył, że Spółdzielnia realizuje ważny cel społeczny, który przejawił się łącznym uczestnictwem w życiu Spółdzielni około 200 członków. Obecnie Spółdzielnia rozwija działalność doradczą dla swoich członków oraz rozszerza asortyment swoich usług w zakresie zaopatrzenia w środki do produkcji, sygnalizację zwalczania nasionnicy trześniówki, hurtownie owoców i warzyw oraz przetwarzanie owoców wiśni.

      W kolejnym wystąpieniu pt. Rola PROW w utrwalaniu tradycji uprawy ‘wiśni nadwiślanki’, Janusz Suszyna zaprezentował stan uczestnictwa producentów w systemie jakości Chroniona Nazwa Pochodzenia, stanowiącego działanie PROW – wsparcie dla systemów jakości. Zaprezentował realizowane działania promocyjne i handlowe oraz korzyści dla producentów dysponujących produkcją certyfikowaną. Poinformował, że 33 producentów to niewielka ilość w stosunku do wszystkich którzy owoce tej wiśni produkują. Oświadczył, że lista producentów obecnych w systemie jakości jest otwarta i nadal mogą do niego wstępować nowi producenci.

      Następnie dr Bogdan Jarociński rozszerzył zagadnienie tematyczne pt. Jak powstała baza logistyczna producentów wiśni z udziałem PROW, a następnie w wystąpieniu pt. Zasady skutecznego zaspakajania potrzeb nawozowych w uprawie wiśni,  zaprezentował sposoby identyfikacji niedoborów składników pokarmowych i zaspakajania potrzeb nawozowych w przypadku ich wystąpienia. Stwierdził, że specyfika podglebia występująca w regionie z natury rzeczy wpływa na zakłócanie pobierania składników a dolistne dokarmianie jest niezbędne. Spełnienie tego wymogu wpłynie na skuteczniejsze wiązanie owoców, zdrowotność drzew i jakość owoców.

Po wystąpieniu ogłoszono przerwę na poczęstunek, który zorganizowało Gospodarstwo Agroturystyczne Sielska Dolina w Nowem. Po zakończeniu przerwy cateringowej Tomasz Pietras w wystąpieniu pt. Mechaniczny zbiór wiśni,  zaprezentował zasady przygotowania wiśni do mechanicznego zbioru oraz dostępne na polskim rynku maszyny i urządzenia. Zaznaczył, że wszystkie z nich pracują w rejonie uprawy wiśni nadwiślanki.

Po zakończeniu prezentacji zaprosił wszystkich zebranych na pokaz maszyn do zbioru wiśni, gdzie zademonstrowano również ich działanie. Wśród wszystkich maszyn największym zainteresowanie cieszył się duńskiej produkcji samobieżny kombajn do zbioru wiśni, obsługiwany przez jedna osobę.

Na zakończenie wszystkich zainteresowanych zaproszono na spektakl obrzędowy Wielkie pranie w chałupie u Bartosów, w wykonaniu Teatru Obrzędowego „Ożarów”.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009