Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Województwa Świętokrzyskiego

świętokrzyskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Odnawialne źródła energii

14.02.2011

W dniach 9 i 10 lutego br. Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, przy finansowym wsparciu Sekretariatu Regionalnego KSOW w Kielcach, zorganizował w ramach promocji i popularyzacji odnawialnych źródeł energii wyjazd studyjny pod hasłem „Spalanie energetyczne słomy szansą rozwoju gmin wiejskich”. Do udziału w tym wyjeździe zaproszono przedstawicieli samorządów gminnych, świata nauki i biznesu z terenu naszego województwa.

- Podczas tego wyjazdu swoją wiedzę z zakresu energetycznego wykorzystania słomy poszerzali radni gminy Bejsce wraz z wójtem gminy p. Józefem Zawałą – mówi Andrzej Pacocha z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowisk odpowiedzialny za organizację wyjazdu – W wyjeździe wzięli udział także doradcy ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, przedstawiciel Świętokrzysko-Podkarpackiego Klastra Energetycznego a za razem dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Kielcach pan dr inż. Włodzimierz Grochal przedstawiciele gmin Piekoszów i Sitkówka-Nowiny jak  również inżynierowie z Fabryki Kotłów SEFAKO S.A. z Sędziszowa, oraz  Firma Wielobranżowa „Pol-Bud” z miejscowości Pieczonogi gm. Stopnica reprezentowana przez właściciela p. Mariusza Klimczaka. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z funkcjonowaniem i eksploatacją ciepłowni opalanych słomą zbożową i rzepakową w miejscowościach: Przechlewo powiecie chojnickim ( moc kotłowni – 3 MW ), Polnica w powiecie człuchowskim ( 600 kW ), w Waplewie Wielkim       ( 5 MW ) i w Zielonkach ( 2 MW ) w powiecie malborskim. Przy okazji wizytowania ciepłowni w Zielonkach mieliśmy okazje spotkać się z dr inż. Wiesławem Denisiukiem – pionierem energetycznego spalania słomy w Polsce, niekwestionowanym autorytetem naukowym i wieloletnim praktykiem w tej dziedzinie. Na zakończenie wizyty uczestnicy wyjazdu zwiedzili kotłownię opalaną słomą ( o mocy 3 MW ) będącą własnością miasta i gminy Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim a następnie spotkali się z panem Tomaszem Koprowiakiem – burmistrzem miasta i gminy Kisielice. Podczas spotkania pan Burmistrz Koprowiak podzielił się wiedzą i doświadczeniami związanymi z planowaniem, projektowaniem, budową i w końcu eksploatacją kotłowni oraz sieci ciepłowniczej, która w Kisielicach liczy sobie 10 km długości. Usłyszeliśmy także o planach rozbudowy ciepłowni o kolejne kotły o łącznej mocy 3,1 MW co pozwoli przyłączyć do komunalnej sieci ciepłowniczej 95% gospodarstw domowych na terenie miasta.

W zgodnej ocenie wszystkich uczestników wyjazd był niezwykle udany pod względem merytorycznym. Zdobyta wiedza jest nieoceniona tym bardziej, że podzielili się nią  praktycy mający wieloletnie doświadczenia w tej dziedzinie.

                                    Zwiedzanie kotłowni w Wpalewie Wielkim

                                    Zwiedzanie kotłowni w Polnicy

                                  Zwiedzanie  magazynie słomy ciepłowni w Przechlewie

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009