Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Województwa Świętokrzyskiego

świętokrzyskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Promocja dobrych praktyk w rolnictwie ekologicznym

21.08.2020

W ramach operacji „Promocja dobrych praktyk w rolnictwie ekologicznym” Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2020-2021 przeprowadził i wyłonił laureatów konkursu na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” w województwie świętokrzyskim w 2020 r.   

W dniu 22 sierpnia na konferencji w ramach Targów ECO-STYLE w Kielcach zostanie rozstrzygnięty XIII ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne  na szczeblu wojewódzkim. Konkurs miał na celu upowszechnianie i promocję najlepszych praktyk w produkcji i przetwórstwie metodami ekologicznymi oraz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw.

W konkursie wzięło udział 8 gospodarstw. Wszystkie gospodarstwa poddano szczegółowej ocenie. Pod uwagę brane były m.in.: asortyment oraz wielkość produkcji, jej jakość, formy promocji, przetwórstwo, różnorodność w gospodarstwie, wykorzystanie starych i lokalnych odmian i ras w produkcji, wpływ sposobu gospodarowania na środowisko, działalność edukacyjna, itp. Gospodarstwa zostały ocenione przez wojewódzką komisję konkursową powołaną przez dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Komisja wyłoniła po jednym najlepszym gospodarstwie ekologicznym w każdej z kategorii: „ekologia-środowisko” oraz „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

Laureaci konkursu w województwie świętokrzyskim

W kategorii "ekologia-środowisko" laureatem konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2020 zostało gospodarstwo Doroty i Jarosława Masternaków z miejscowości Zalesie, gmina Raków, powiat kielecki. W gospodarstwie produkowane są warzywa, zioła, owoce maliny i truskawki ekologicznej oraz zboża.

W kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe” laureatem konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2020 zostało gospodarstwo Macieja i Katarzyny Dybowskich z miejscowości Słupiec, gmina Łubnice, powiat staszowski. Właściciele gospodarstwa zajmują się hodowlą kóz i produkcją mleka oraz przetworów z mleka koziego na rynek.

Fundatorem nagród i pucharów dla laureatów wojewódzkich jest Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich.

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009