Baza partnerów KSOW
Gmina Strumień
Forma prawna:
Jednostka samorządu terytorialnego
Adres siedziby:
śląskieul. Rynek 443-246 Strumień
NIP:
5482405010
REGON:
072182516
Zasięg terytorialny:
lokalny
Priorytety PROW:
- II. Rentowność i konkurencyjność gospodarstw
- Małe gospodarstwa rolne
- Usługi rolnicze
- Alternatywne źródła dochodów dla rolników (różnicowanie dochodów gospodarstw)
- VI . Zrównoważony rozwój terytorialny
- Aktywizacja społeczna
- Dostęp do rynku pracy/ podnoszenie kwalifikacji
- Przedsiębiorczość/ pozarolnicze miejsca pracy
Opis dotychczasowej działalności:
Gmina Strumień jest gminą miejsko-wiejską o powierzchni 58,46 km 2, którą zamieszkuje prawie 13 tys. osób. W jej granicach administracyjnych leży miasto Strumień i sześć sołectw: Bąków, Pruchna, Drogomyśl, Zabłocie, Zabłocie-Solanka i Zbytków. Gmina posiada szereg walorów. Jednym z nich jest korzystne położenie komunikacyjne. Ze względu na obecność licznych stawów i akwenów wodnych gmina nazywana jest „Żabim Krajem”. W gminie podejmowane są liczne inicjatywy i działania służące całej społeczności lokalnej, rozwojowi turystyki, poprawie estetyki przestrzeni publicznej i bezpieczeństwa mieszkańców. W każdej miejscowości gminy powstały miejsca spotkań dla mieszkańców, place zabaw, wyremontowano wiele dróg i budynków.
Gmina jest jednym z liderów w najskuteczniejszym pozyskiwaniu funduszy unijnych w województwie śląskim. Skutecznie rozwijana jest tutaj współpraca transgraniczna. Ubiegając się o fundusze zewnętrzne, współpracując z jednostkami samorządu terytorialnego i gospodarując środki w budżecie gminy udało się zrealizować długo oczekiwane inwestycje. W sumie zrealizowane zostały 353 projekty na które pozyskano 35 mln zł zewnętrznego dofinansowania.
Gmina Strumień była organizatorem konferencji pobudzających przedsiębiorczość wśród mieszkańców obszarów wiejskich. W ramach KSOW w 2014r. odbyła się konferencja „Agroturystyka a przedsiębiorczość na wsi”, a rok później miała miejsce konferencja „Śląska wieś-rozwój przedsiębiorczości”, która podobnie jak pierwsza cieszyła się dużym zainteresowaniem. W dwudniowych konferencjach łączących wykłady ekspertów i wyjazdy studyjne do miejsc dobrych praktyk. Uczestniczyli w nich lokalni liderzy i mieszkańcy województwa śląskiego.
Data rejestracji: 23.12.2016

