Baza partnerów KSOW
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi
Forma prawna:
Rolnicze zrzeszenie branżowe i sektorowe (m.in.: klastry)
Adres siedziby:
łódzkieul. Narutowicza 5990-130 Łódź
NIP:
7251233567
REGON:
471290510
Zasięg terytorialny:
regionalny
Priorytety PROW:
- I. Transfer wiedzy i innowacje
- Innowacje w hodowli zwierząt
- Innowacje w ochronie środowiska
- Transfer wiedzy
- IV. Wzmacnianie ekosystemów
- Zachowanie różnorodności biologicznej
- Rolnictwo ekologiczne
Opis dotychczasowej działalności:
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi to organizacja dbająca o zapewnienie godnych warunków życia i pracy pszczelarzy działających na terenie województwa łódzkiego. Pszczelarze zrzeszeni są w 17 kołach rejonowych i jest ich około ośmiuset pięćdziesięciu.
Celem działań prowadzonych przez Związek jest dbanie o rozwój pszczelarstwa w regionie jako integralnej części rolnictwa i ochrony środowiska naturalnego.
Związek podejmuje również działania na rzecz promowania i popularyzacji polskiego miodu i innych produktów pszczelich.
WZP prowadzi także działalność edukacyjną w szkołach, świetlicach i domach kultury skierowaną do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, jak również szkolenia i konferencje organizowane dla samych pszczelarzy mające na celu podniesienie stanu ich fachowej wiedzy i integrację środowiska.
W ostatnich latach z uwagi na na to, że przemysłowa działalność człowieka, zmiany w systemie uprawy roślin powodujące zanik naturalnej bioróżnorodności czy stosowanie pestycydów w rolnictwie, sadownictwie i leśnictwie, szczególnie w okresie kwitnienia roślin, powoduje zwiększone wymieranie rojów pszczelich i innych owadów zapylających Związek prowadzi kampanię na rzecz uświadamiania społeczeństwu roli jaką zapylacze pełnią w przyrodzie i konsekwencji ich wyginięcia dla życia człowieka. Większość roślin występujących na Ziemi wymaga zapylenia przez owady, wśród których największe znaczenie ma pszczoła miodna. Owoce, warzywa i kwiaty bez pszczół przestałyby istnieć. Rolę jaką pszczoły pełnią w przyrodzie i wielkie znaczenie ich pracy dla życia człowieka na Ziemi najdobitniej podsumował Albert Einstein pisząc: „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt”. Powyższy cytat jest naczelnym mottem działań edukacyjnych prowadzonych przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi.
Data rejestracji: 08.01.2018

