Baza partnerów KSOW
Gmina Złotniki Kujawskie
Forma prawna:
Jednostka samorządu terytorialnego
Adres siedziby:
kujawsko-pomorskieul. Powstańców Wielkopolskich 688-180 Złotniki Kujawskie
Email:
Telefon:
(0-52) 351-71-60
Stona WWW:
Zasięg terytorialny:
lokalny
Priorytety PROW:
- VI . Zrównoważony rozwój terytorialny
- Aktywizacja społeczna
- Leader/ RLKS
Opis dotychczasowej działalności:
Złotniki Kujawskie – centrum administracyjne obecnej gminy. Nazwa tej wsi, jak również położonych w pobliżu Kobelnik, sugeruje jej przynależność do kategorii wsi służebnych, które w Polsce wczesnopiastowskiej spełniały istotną rolę w systemie gospodarczym. Wynikałoby z tego, że Złotniki są osadą dość starą. Pierwszą informację źródłową dotyczącą Złotnik dostarcza dokument z 13.II.1362, w którym książę gniewkowski Władysław Biały zatwierdza działy rodzinne między wojewodą gniewkowskim Mościcem ze Ściborza h. Ostoja – Mościc, a jego krewniakami Mikołajem, Bichną i Czciborem. Wojewoda posiadał Złotniki, które identyfikujemy ze Złotnikami Kujawskimi, natomiast jego krewni dysponowali działami we wsi Ściborze. Obie wsie leżały w kasztelanii inowrocławskiej.
Po 1466 r. w wyniku powrotu do Polski Pomorza Gdańskiego, stara trasa pomorska straciła znaczenie. Szansę rozwoju zyskały miejscowości położone przy nowym, krótszym szlaku z Inowrocławia do Bydgoszczy i dalej na Pomorze, wśród nich Złotniki.
W roku 1583 wieś była własnością Jana i Przecława Popowskich h. Nowina, którzy byli prawdopodobnie braćmi. Popowscy posiadali również działy we wsi Gniewkówiec Jeśli Jan i Przecław byli braćmi to przynajmniej Złotniki odziedziczyli po swoich przodkach. To dowodzi, że Popowscy byli rodziną zasiedziałą w tej okolicy. U schyłku XVI wieku Złotniki wchodziły w skład parafii tuczeńskiej. Podczas ,,potopu” szwedzkiego wieś została prawdopodobnie całkowicie zniszczona.
Data rejestracji: 25.04.2017

